• Evropski Maribor nadigral Švede

• Maribor žal ni zmagal brez prejetega zadetka, a bil je mnogo boljši nasprotnik, kar je dobra popotnica pred povratnim srečanjem.

NK MARIBOR - AIK 2:1 (2:1)

Stadion Ljudski vrt, kvalifikacije za UEFA Champions League, 2. krog, prva tekma, gledalcev 7816 , sodnik Sascha Stegemann,  pomočnika sodnika Marco Achmüller in Sven Waschitzki, četrti sodnik Harm Osmers (vsi Nemčija), kontrolor sojenja Manuel Lopez Fernandez (Španija), delegat Andrey Medintsev (Bolgarija)

NK MARIBOR: Pirić, Milec, Ivković, Peričić, Viler, Vrhovec, Cretu, Hotić, Kotnik (79` Požeg Vancaš), Kronaveter, Tavares (87` Mešanović)

trener: Darko Milanič

AIK: Linner, Granli, Karlsson, Mets, Adu, Saletros (79` Lindkvist), Rashidi, Larsson, Elyounoussi, Sigthorsson (62` Obasi). Goitom

trener: Rikard Norling

Strelci: 1:0 Kronaveter (6), 1:1 Goitom (28), 2:1 Ivković (38)

Vijoličasti so odlično začeli tekmo in kmalu jim je uspelo to, kar so si najbolj želeli, zelo hitro so namreč povedli. Že v 6.minuti je zadel Kronaveter, ki je bil tudi prvo ime tega obračuna.  Andrej Kotnik je z leve strani podal pred kazenski prostor, kjer je Dino Hotić s podajo iz prve izigral gostujočo obrambo in žoga je švignila v prazen prostor, kamor je odlično utekel Rok Kronaveter in mojstrsko, s konico nogometnega čevlja, premagal vratarja Oscarja Linnerja za 1:0.

Tudi v nadaljevanju prvega polčasa so bili Mariborčani bolj napadalni, a žal brez učinkovitega zaključka.

Pri gostih, ki niso blesteli, je bil še najnevarnejši  kapetan Henok Goitom. Ta je v 14.minuti prvič konkretneje zagrozil pred vrati Pirića, a je bil v prepovedanem položaju. Kmalu zatem je streljal še z levico, a je precej zgrešil cilj.

Nažalost pa je v 28.minuti pokazal svojo kakovost, zaradi katere je igral tudi v španski Premieri division, saj je po odlični globinski podaji Larssona s sredine igrišča, mimo Saše Ivkovića z zvitim strelom zadel skrajni desni kot mariborskih vrat. Ta gol v gosteh za 1:1 bo lahko kar neugoden za slovenske prvake, a vijoličasti so se hitro zbrali in krenili  ponovno odločno po zmagoviti zadetek.

Tudi Švedi so poskušali saj je v nadaljevanju nevarno sprožil Tarik Elyounoussi, a je Pirić v drugem poskusu žogo ujel.

Že v naslednjem napadu so vijoličasti ponovno zapretili, Hotić pa je po lepi akciji streljal praktično iz mrtvega kota, a Linner se ni pustil presenetiti.

Napadi Maribora niso prenehali in v 38. minuti se je za nekoliko slabše postavljanje ob golu Švedov, odkupil Ivković. Srbski branilec Maribora, je v svojem stilu, po natančnem predložku Kronavetra iz kota, žogo z glavo poslal v gostujočo mrežo mimo nemočnega Larssona.

Maribor je bil tudi v drugem polčasu boljši tekmec. Švedi so zgolj nekajkrat zapretil iz protinapada, a te akcije so bile plod slučajnosti in ne neke izdelane strategije.

Precej bolj vroče je bilo večkrat pred njihovim golom. V 60.minuti je Linner ubranil močan Hotićev strel z levico, kmalu zatem je z razdalje zapretil še Alexandre Cretu, a bil je nenatančen. Tudi v  64.minuti je bilo zelo nevarno v švedskem kazenskem prostoru, saj je po še enem dobrem Kronaveterjevem predložku iz kota, do žoge prišel Kotnik, a je z desnico, iz odlične situacije, streljal kak meter mimo desne vratnice.

Mariborčani so v zadnjem delu tekme še bolj pritisnili za tretji zadetek, ki bi jim pomenil mirno potovanje v Stockholm.  V 71.minuti je še enkrat nevarno streljal Kotnik, v zadnji priložnosti na tekmi, pa je Larsson v 93,minuti z enkratno obrambo rešil Švede, saj je Kronaveter iz obrata sijajno streljal pod prečko. Navijači Maribora so lahko le glasno vzdihnili, saj so mnogi žogo že videli v mreži.

Povratna tekma 2. kroga kvalifikacij za Ligo prvakov bo prihodnjo sredo  v Stockholmu, zmagovalec švedsko-slovenskega obračuna pa bo v 3. krogu kvalifikacij meril moči z boljšim iz obračuna med norveškim in beloruskim prvakom. V prvi tekmi je BATE v Borisovu ugnal Rosenborg z 2:1.

Gorazd Elvič                                                           foto.G.Elvič

25.07.2019 ob 00:22h