• Maribor v ligi prvakov!

• NK MARIBOR - HAPOEL BEER-SHEVA FC 1:0 (1:0)

Stadion Ljudski vrt, UEFA Champions League, play-off, povratna tekma, gledalcev 12066, glavni sodnik Gianluca Rocchi, pomočnika Elenito Di Liberatore in Mauro Tonolini (vsi Italija)

NK MARIBOR: Handanović, Milec, Rajčević, Šuler, Viler, Kabha, Vrhovec, Bajde, Ahmedi, Bohar, Tavares    trener:Darko Milanič

HAPOEL BEER-SHEVA FC: Haimov, Tzedek, Elhamid, Taha, B. Bitton, Korhut, Radi, Ogu, Melikson, Nwakaeme, Ghadir    trener:Barak Bakhar

strelec:1:0 Mitja Viler (15)

NK Maribor je na povratni tekmi zadnjega kroga kvalifikacij za ligo prvakov z rezultatom 1:0 ugnal Hapoel in se zaradi doseženega gola v gosteh uvrstil v skupinski del tega najelitnejšega nogometnega tekmovanja.
        Odločilni gol je pred več kot 12 tisoč gledalci v Ljudskem vrtu v 15.minuti dosegel Mitja Viler.
        NK Maribor se je tako po letu 1999 in 2014 še tretjič v zgodovini uspel uvrstiti v skupinski del lige prvakov.

Vijoličasti so že od prve minute naprej krenili odločno in napadalno proti vratom Hapoela, ki je tekmo začel s presenetljivo obrambno taktiko s tremi osrednjimi branilci, vendar le ti niso delovali najbolj uigrano, saj Hapoel le redko igra v tej postavitvi. Prvi nevarni strel proti vratom gostov je že v 8. minuti sprožil Martin Milec, a je žoga zletela mimo vrat. Dobro izvedeni napadi Maribora so se obrestovali v 15.minuti, ko je danes odlični Ahmedi, z desne strani prodrl v kazenski prostor gostov, podal v sredino, kjer se je  žoga odbila od enega izmed obrambnih igralcev Hapoela do Vilerja, le ta pa jo je z roba kazenskega prostora s klasičnim drop-kickom z levico zabil v zgornji desni kot nemočnega vratarja Guya Haimova. Ljudski vrt je ob izjemnem zadetku bočnega branilca vijoličastih padel v delirij in iz tribun je odmevalo Rulo,Rulo,Maribor-šampion.

Gol je dal še večji polet varovancem trenerja Milaniča, ki so takoj za tem izpeljali še nekaj zelo obetavnih akcij. Tudi gostje so v nadaljevanju zaigrali nekoliko bolj organizirano, a kljub temu, niso resneje ogrozili vrat Handanovića.  Mohammad Ghadir je z glavo streljal čez okvir vrat, v 30.minuti pa je priložnost zapravil še `negdanji Ptujčan` John Ogu.

Zelo blizu povišanju vodstva je bil Marcos Tavares v 32.minuti, ko je po predložku Gregorja Bajdeta z desne strani z glavo meril le nekaj centimetrov nad prečko. Maribor je nato do odmora igral pametno in taktično zrelo ter zasluženo ohranil prednost.

Tudi drugi polčas so Mariborčani začeli z enako taktiko kot na začetku tekme, saj so nadaljevali z brezkompromisno in dinamično igro. Ahmedi je imel kmalu priložnost v protinapadu, ko mu je Tavares žogo lepo podal v prostor, a se je nekoliko zapletel, saj je okleval s strelom, nato pa je zadel gostujočega branilca. Malo kasneje je bil Ahmedi še enkrat v glavni vlogi. Tavares mu je prepustil izvajanje prostega strela z obetavne razdalje, a je streljal naravnost v Haimova.

Vijoličasti tudi v nadaljevanju niso odnehali s pritiskom proti vratom Hapoela in na krilih, vso tekmo glasnih navijaćev, so iskali še drugi zadetek, ki bi praktično pomenil že dokončno odločitev o potniku v ligo prvakov. Tako je v 59.minuti Ahmedi sprožil z roba kazenskega prostora, vendar je bil Haimov na mestu. Ob tem velja omeniti zanimivo dejstvo, da Hapoel v prvi uri tekme sploh ni niti enkrat streljal v okvir mariborskih vrat.

Je pa zato, tudi po 60-ti minuti, še naprej bil nevaren Maribor, saj je v 67.minuti po še eni lepi akciji do strela prišel Martin Milec, a je njegov poskus končal v bloku. V 69.minuti se je nato moral Haimov precej potruditi, da je ujel poskus Tavaresa.

No v zadnjih 20-tih minutah so tudi Izraelci postali nevarnejši, a je na srečo po protinapadu Maor Melikson zgrešil z glavo. Na napadalnejšo igro gostov se je odzval tudi Milanič in v 71. minuti opravil prvo menjavo. Namesto Bajdeta je v igro vstopil Dino Hotić.

V zadnjih desetih minutah in sodnikov podaljšku je napetost narasla do vrhunca. Ves stadion je bil na nogah in navijači so začutili, da njihovi ljubljenci potrebujejo še izdatnejšo pomoč 12-tega igralca, saj je bilo pred vrati Handanoviča ves čas zelo napeto. V 85.minuti je Thomas Pekhart z glavo zgrešil le za kakšen meter, nato pa je sledil končni pritisk Hapoela, ki je z vsemi močmi iskal izenačenje. V 89.minuti je vsem na stadionu zastal dih, a Handanović je z izjemno parado, v stilu največjih na svetu, preprečil veselje Nwakaemeju, ki je po podaji iz kota  odlično streljal z glavo.

Ko je glavni sodnik Gianluca Rocchi nato po treh minutah dodatka odpiskal konec tekme, je sledilo nepopisno veselje in slavje, tako na zelenici kot tudi na tribunah, saj se bo v Ljudskem vrtu še tretjič igrala liga prvakov.

Gorazd Elvič                                                           foto:Gorazd Elvič

23.08.2017 ob 00:19h